Pieczywo polecane dla dzieci może różnić się od pieczywa polecanego dla dorosłych?

Przywykliśmy do tego, że dietetycy polecają pełnoziarniste, razowe pieczywo, a bułki i chleb z białej, oczyszczonej mąki należy całkowicie wykluczyć z jadłospisu całej rodziny. 

Prawda, jak zawsze – leży pośrodku.

Owszem – pieczywo razowe, pełnoziarniste jest zdrowe, pełne składników mineralnych i witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także jest ono dobrym źródłem błonnika pokarmowego wpływającego na sprawną pracę jelit.

Zacznijmy od początku – jakie pieczywo dla niemowlęcia?

Pieczywo razowe może być zbyt ciężkie dla brzuszka niemowlęcia czy małego dziecka. Według zaleceń Instytutu Matki i Dziecka pieczywo powinno podawać się dzieciom w końcu pierwszego roku życia. Przygodę z pieczywem powinno zaczynać się jednak od produktów z białej oczyszczonej mąki, czyli np. od zwykłej kajzerki.

W przypadku niemowląt bardziej chodzi o to, aby pieczywo jako produkt zbożowy było produktem, który można pogryźć, a nie głównym źródłem energii, jak w przypadku diety dorosłych. Nauka gryzienia zaczyna się około 7 miesiąca życia dziecka i właśnie wtedy zaleca się podawać pokarmy już nie tak rozdrobnione, jak na samym początku. W końcówce pierwszego roku życia dziecka maluch ma już na tyle dużo ząbków, a także nauczył się podstaw gryzienia, że powinien poradzić sobie z pszenną bułeczką.

Okres przed-przedszkolny

Wiek 2-3 lata to czas, w którym dziecko nabywa dużo przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych. Dlatego właśnie wtedy warto powoli wprowadzać ciemniejsze pieczywo, np. chleb staropolski, chleb sitkowy, czy graham. Jest to idealne przejście z białego pszennego pieczywa, na te pełnoziarniste, razowe. Taka zmiana musi się odbywać stopniowo i powoli – w przeciwnym wypadku możemy zrazić malucha do nowego produktu.

Pamiętajmy, że właśnie te ciemne chleby i bułeczki mają więcej składników mineralnych i witamin. Nasza pociecha natomiast potrzebuje ogromną dawkę składników odżywczych, a dzięki odpowiedniemu doborowi pieczywa jesteśmy w stanie prawidłowo zbilansować jadłospis malca.

Przedszkole i wczesna podstawówka

W wieku powyżej 4 lat dziecko powinno już jeść przede wszystkim ciemne pieczywo, a produkty zbożowe pełnoziarniste powinny stanowić główne źródło energii w codziennej diecie.

Mówiąc o nawykach dziecka warto spojrzeć na siebie. Jeśli my - dorośli - zajadamy się przeważnie słodkimi bułkami pszennymi to nie ma szansy na to, żeby nasze dziecko zjadło chętnie kanapkę z chleba razowego z dużą ilością świeżych warzyw i chudą szynką. Przykład – również w dziedzinie żywienia – idzie z góry. Dlatego też warto, aby przyjrzeć się rodzinnemu jadłospisowi i tak go komponować, aby każdy jadł podobne produkty – oczywiście te zdrowe.

 

Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Poradnia Dietetyczna Food&Diet