Kochamy wypiekać

Putworne przepisy dla niejadków

Twoje dziecko je w kółko jedno i to samo? A może w ogóle niechętnie zasiada do stołu i szukasz sposobu, jak to zmienić? Zastąp zwyczajne jedzenie wyjątkowymi daniami zainspirowanymi naszymi Putworami! Sprawdź, jak szybko i kreatywnie możesz urozmaicić menu dla najmłodszych.

W tym artykule znajdziesz przepisy na:

  • putworne kąski chlebowe,
  • putworną zupę z miodowymi grzankami,
  • putworne frytki pradziadka z rzodkiewkowym dipem,
  • putworne chałki z domowym kremem czekoladowym,
  • putworne kostki drożdżowe w słodkim pucharku,
  • putworne betapiekanki.

Wśród nich są desery, dania obiadowe i propozycje na drugie śniadanie. Wypróbuj i zaskocz swoje dzieci!

Do szkoły i na wagary

Nudne kanapki zazwyczaj wracają do domu wraz z uczniami. Często też zapodziewają się w czeluściach szkolnego plecaka. Co w zamian? Putworne kąski chlebowe to smaczne śniadanko dla tych najbardziej wybrednych. Zrobisz je szybko i z prostych składników.

WAŻNE! Do zrobienia tej potrawy możesz użyć bezglutenowego chleba rustykalnego. To pyszne i zdrowe pieczywo wypiekane ze skrobi kukurydzianej i mąki ryżowej. Produkt nie zawiera glutenu, laktozy i białka jaja kurzego.

Putworne kąski chlebowe
SKŁADNIKI NA 20 KĄSKÓW:
× 120 g dowolnego PIECZYWA OD PUTKI
× 2 łyżki oleju rzepakowego
× 1 cukinia (100 g)
× 1 jajko
× 50 g sera żółtego np. radamer
× 1 garść listków szpinaku
× 2 łyżki pestek słonecznika
× 1 łyżka listków świeżych ziół (oregano, tymianek)
× sól himalajska, świeżo mielony pieprz kolorowy

PRZYGOTOWANIE:

  1. PIECZYWO umieszczamy w malakserze, dodajemy olej i blendujemy.
  2. Ser żółty i cukinię ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cukinię solimy i odstawiamy na kilka minut, po czym odciskamy i wrzucamy do malaksera wraz z listkami szpinaku oraz jajkiem. Całość bledujemy i doprawiamy zgodnie z preferencjami solą oraz pieprzem.
  3. Masę przekładamy do miski, łączymy ją z pestkami z słonecznika, a następnie formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego, które układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Kąski pieczemy w temperaturze 180 stopni (grzanie góra-dół) przez około 20 minut.

Wystudzone kąski włóż do lunchboxa wraz z pomidorkami koktajlowymi. Na pewno wzbudzą zainteresowanie Twojego malucha. Możesz je też podać na gorąco z ulubionym dipem lub sosem pomidorowym na kolację. Przygotuj je na kinder party i zobacz, jak szybko znikają!

Coś zamiast pomidorowej

Tradycyjne obiady budzą w Twojej rodzinie sprzeciw? Wylewasz kolejne zupy, a drugie danie pozostaje zawsze nietknięte? Spróbuj czegoś nowego!
Putworna zupa z miodowymi grzankami sprawdzi się nie tylko na Halloween. To ciekawe połączenie smaków, które zachwyci Twoich niejadków. Delikatna, z chrupiącym dodatkiem jest przysmakiem dzieci. Chętnie jedzą ją też dorośli.

Putworna zupa z miodowymi grzankami
SKŁADNIKI NA 4 DUŻE PORCJE:
× 1 cebula
× 1 mała dynia hokaido (około 2 szklanki kostek po obraniu)
× 2 małe ziemniaki
× 0,8-1 l wody
× 1 banan
× 160 ml mleka kokosowego
× sól himalajska, świeżo mielony pieprz kolorowy
× olej kokosowy do smażenia
× 6 kromek CHLEBA RAZOWEGO BIO Z MIODEM
× 1 łyżeczka cynamonu

PRZYGOTOWANIE:

  1. Kromki CHELBA RAZOWEGO BIO Z MIODEM kroimy w kosteczkę, a następnie wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem kokosowym. Smażymy, od czasu do czasu delikatnie mieszając (3-4 minuty). Pod koniec smażenia dodajemy cynamon, ponownie mieszamy i po chwili przesypujemy do miseczki.
  2. W garnku z rozgrzanym olejem kokosowym szklimy cebulę. Następnie dodajemy obraną i pokrojoną w kostkę dynię oraz plastry ziemniaków. Chwilkę podsmażamy, po czym wlewamy wodę (możemy dodać również jeden listek laurowy oraz dwa ziarenka ziela angielskiego). Całość gotujemy około 15-20 minut, aż warzywa zmiękną, a następnie blendujemy na gładki krem. Dodajemy banana, mleko kokosowe, solimy do smaku i miksujemy do połączenia wszystkich składników. Podgrzewamy jeszcze kilka minut na minimalnym ogniu, nalewamy do misek, posypujemy grzankami i dekorujemy natką pietruszki.

Nasz chleb razowy BIO z miodem jest wyprodukowany w 100% z ekologicznej mąki na naturalnym zakwasie. Zawiera miód wielokwiatowy, który swoją słodyczą przełamuje kwaskowaty smak pieczywa żytniego i wpływa na jego charakterystyczny aromat. Doskonały na co dzień, do robienia kanapek, ale też w formie grzanek jako dodatek do różnych potraw. Spróbuj i wykorzystaj go również do innych dań!

Do chrupania

Frytki na obiad? To wydaje się dosyć banalne. Wszystko jednak się zmienia, gdy zrobimy je z chleba pradziadka Władysława i dodamy do nich dip rzodkiewkowy. Takie danie może zaciekawić Twoich domowników. Przyda się jako przekąska do rodzinnego seansu filmowego lub rozgrywek gier planszowych. Zrobisz je szybko i zjesz ze smakiem!

Putworne frytki pradziadka z rzodkiewkowym dipem
SKŁADNIKI NA FRYTKI PRADZIADKA:
× 6 kromek CHLEBA PRADZIADKA
× 1 łyżka suszonych ziół prowansalskich
× sól himalajska
× oliwa z oliwek do smażenia

SKŁADNIKI NA DIP:
× 150 g naturalnego serka śmietankowego
× 4 duże rzodkiewki
× 1/2 pęczka cienkiego szczypiorku
× sól himalajska

PRZYGOTOWANIE:

  1. Rzodkiewki ścieramy na tarce o cienkich oczkach, solimy i pozostawiamy na kilka minut, po czym dokładnie odciskamy i przekładamy do suchej miseczki. Dodajemy serek, posiekany drobno szczypiorek i dokładnie mieszamy.
  2. Kromki CHLEBA PRADZIADKA kroimy na paski, które układamy na patelni z rozgrzaną oliwą z oliwek. Smażymy, aż z każdej strony się zarumienią, wówczas posypujemy je ziołami prowansalskimi oraz odrobiną soli, jeszcze chwilkę podgrzewamy, potrząsając patelnią, a następnie wykładamy na talerz. Ciepłe lub przestudzone frytki podajemy z rzodkiewkowym dipem.
Frytki z chleba

Chleb pradziadka Władysława pojawił się w sprzedaży z okazji 100-lecia piekarskiej tradycji w rodzinie Putka. Dla nas jest więc wyjątkowy! Pszenno-żytni, na naturalnym zakwasie, bez dodatku drożdży oraz cukru przypadł do gustu wielu smakoszom. Tobie na pewno też zasmakuje!

Zamiast słodyczy

Na pewno doskonale znasz te niekończące się prośby o batonika czy czekoladkę. Co zaproponować w zamian małym łasuchom? Słodkie chałki z domowym kremem czekoladowym możesz podać jako deser lub śniadanie. Są sycące i rozpływają się w ustach.

Putworne chałki z domowym kremem czekoladowym
SKŁADNIKI NA 4 TOSTY:
× 4 kromki CHAŁKI OD PUTKI
× 1/2 szklanki mleka
× 2 łyżki klarowanego masła

SKŁADNIKI NA KREM:
× 1 szklanka płatków migdałowych
× 2 łyżki kakao
× 2 łyżki miodu
× 2 łyżki oleju kokosowego
× 5 łyżek mleka
× 1 szczypta soli himalajskiej

POZOSTAŁE SKŁADNIKI:
× 2 łyżki płatków migdałowych
× 1 brzoskwinia
× listki mięty

PRZYGOTOWANIE:

  1. Płatki migdałowe prażymy na suchej patelni, a następnie wrzucamy je do malaksera i mieszamy przez około 5-6 minut (z przerwami) aż do uzyskania konsystencji masła orzechowego. Wówczas dodajemy pozostałe składniki i całość ponownie blendujemy przez około 1-2 minuty do uzyskania gładkiego kremu.
  2. Kromki CHAŁKI zanurzamy w mleku, po czym kładziemy je na patelnię z rozgrzanym masłem. Smażymy na umiarkowanym ogniu na rumiano (po około 2 minuty z każdej strony).
  3. CHAŁKI smarujemy kremem czekoladowym, układamy półplasterki brzoskwini, posypujemy płatkami migdałowymi i dekorujemy listkami mięty.

Na szybko możesz też przygotować słodkie pucharki wypełnione owocami i drożdżowymi kostkami. Tego typu desery świetnie się prezentują, możesz więc je podać również podczas spotkań rodzinnych czy imprez dla dzieci. Do ich przyrządzenia polecamy ciasto drożdżowe, które możesz u nas zamówić także online.

Putworne kostki drożdżowe w słodkim pucharku
SKŁADNIKI NA 2 PUCHARKI:
× 3 kromki CIASTA DROŻDŻOWEGO Z KRUSZONKĄ
× 2 łyżki masła klarowanego
× 300 g serka waniliowego
× 1 garść sezonowych owoców (borówki, maliny, nektarynki)
× 2 łyżki prażonych orzechów laskowych
× listki mięty

PRZYGOTOWANIE:

  1. Kromki CIASTA DROŻDŻOWEGO Z KRUSZONKĄ kroimy w kosteczkę, a następnie wrzucamy na patelnię z rozgrzanym masłem. Smażymy, od czasu do czasu delikatnie mieszając, aż staną się złociste i chrupiące (3-4 minuty).
  2. Orzechy laskowe drobno siekamy.
  3. Owoce dzielimy na mniejsze kawałki.
  4. Na dnie szklanego pucharka układamy grzanki, następnie wykładamy serek waniliowy oraz owoce. Całość posypujemy orzeszkami i dekorujemy listkami mięty.

Drożdżowe kostki w słodkim pucharku przyciągają wzrok, świetnie smakują i na pewno przypadną do gustu Twoim łasuchom!

Dla fanów fast foodów

Ciepłe bułki z dodatkami to zawsze dobry pomysł na pyszną kolację, zwłaszcza dla najmłodszych. Z putwornymi przepisami w zapiekankach przemycisz warzywa i pełnowartościowe składniki.

Podstawą jest oczywiście świeże i smaczne pieczywo. Nasze beta bułki, które proponujemy do tego typu potraw, są wyprodukowane wyłącznie z naturalnych składników. Zawierają beta-glukan, który m.in. obniża indeks glikemiczny pokarmu, łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego i stymuluje układ odpornościowy organizmu. Mogą je jeść nawet osoby chorujące na cukrzycę. To doskonała baza do wyśmienitych, domowych betapiekanek. Zaproponuj je Twoim bliskim!

Putworne betapiekanki
SKŁADNIKI NA 3 SZTUKI:
× 3 BUŁKI BETA
× 2 łyżki gęstego sosu pomidorowego
× 300 g pieczarek
× 100 g szynki drobiowej w plasterkach
× 60 g sera żółtego
× 2 pomidory
× oliwa z oliwek do smażenia
× 1 łyżka suszonego oregano, sól himalajska
× listki świeżego oregano do dekoracji

PRZYGOTOWANIE:

  1. Pomidory nacinamy u dołu na krzyż, zanurzamy na około 30 sekund we wrzątku, po czym przekładamy na chwilkę do lodowatej wody i obieramy. Wydrążamy gniazda nasienne, przekrawamy na pół i osuszamy ręcznikiem papierowym, a następnie kroimy w kostkę.
  2. Pieczarki dokładnie oczyszczamy, płuczemy, a następnie kroimy na cienkie półplasterki równej grubości (około 2-3 mm). Na patelnię z rozgrzaną oliwą wrzucamy pokrojone pieczarki, zmniejszamy nieco ogień i dodajemy sól. Kiedy pieczarki puszczą wodę, zwiększamy ogień i smażymy je (od czasu do czasu mieszając), aż woda całkowicie odparuje, a pieczarki ładnie się zarumienią. Pod koniec smażenia dodajemy suszone oregano. Przestygnięte pieczarki łączymy z pokrojoną w paseczki szynką, startym na tarce o grubych okach serem oraz kostkami pomidorów.
  3. BUŁKI BETA przekrawamy na mniej więcej 2/3 wysokości i wydrążamy (miąższ i kapelusz wykorzystujemy do innego przepisu), a następnie smarujemy sosem pomidorowym i posypujemy szczyptą oregano. Tak przygotowane bułeczki napełniamy farszem, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra-dół) przez około 15 minut. Gotowe grzanki dekorujemy listkami oregano.

Do wspólnego gotowania warto zachęcić też najmłodszych. Putworne przepisy są łatwe, możecie wspólnie zrobić coś pysznego!

Poznaj Putwory

Mamy nadzieję, że nasze przepisy dodadzą apetytu, ale też zachęcą do poznania Putworów. Zajrzyj na ich stronę i poczytaj o nich dzieciom! Na pewno staną się inspiracją do rozmów i przyniosą dużo radości.