Pasty kanapkowe to świetny sposób urozmaicenia codziennych kanapek. Są apetyczne, kolorowe i pozwalają przemycić do diety dziecka wartościowe składniki. Przygotowując taką pastę samodzielnie w domu, mamy pewność, że nie zawiera ona niepożądanych dodatków, a jedynie to, co najlepsze.
W tym artykule znajdziesz przepisy na:
Pasta z jajka i serka wiejskiego to lżejsza wersja popularnej pasty jajecznej. Funkcję sklejającą składniki pełni tutaj serek, dlatego nie musimy dodawać do pasty tuczącego majonezu. Jajka oraz serek wiejski są źródłem pełnowartościowego białka niezbędnego dla rozwoju i wzrostu organizmu dziecka. W jajkach znajdziemy też szereg składników mineralnych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a w serku cenny dla budowy kości wapń.
Pasta z jajka i serka wiejskiego świetnie komponuje się z różnymi rodzajami pieczywa, zarówno jasnego, jak i ciemnego. Choć dzieci przepadają za bułką typu kajzerka, my proponujemy zastąpić ją bogatszą w błonnik Bułką Grahamką.
Składniki:
Sposób wykonania:
Jajka obrać ze skorupek i posiekać lub rozdrobnić widelcem. Przełożyć do miski, dodać serek wiejski i drobno pokrojony szczypiorek. Doprawić solą, pieprzem oraz słodką papryką i wszystko wymieszać.
Bułkę grahamkę przekroić na pół i nałożyć na nią pastę jajeczną. Udekorować posiekanym szczypiorkiem, kiełkami lub rzeżuchą. Do pasty jajecznej pasuje także pokrojona w plasterki rzodkiewka oraz ogórek.
Aby zrobić buźkę kotka, należy wyciąć oczka i usta z plasterków rzodkiewek i ułożyć je na kanapce. Nos zrobić z całej małej rzodkiewki, zaś wąsy ze szczypiorku. Z czerwonej papryki wykroić trójkąty i zrobić z nich uszy kotka.
Słonecznik to wartościowy dla zdrowia a jednocześnie niedrogi składnik, który świetnie sprawdza się w pastach kanapkowych. Warto wprowadzić go do diety dzieci, ponieważ to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych. Należy jednak pamiętać o jego wcześniejszym namoczeniu, aby z łatwością dało się go zmielić na gładką pastę. W wersji podstawowej przygotowuje się ją z nasion słonecznika, czosnku i soku z cytryny. Proponujemy wzbogacić ją o suszone pomidory, bazylię i podać na delikatnym, puszystym chlebku pszenno-kukurydzianym.
Składniki:
Sposób wykonania:
Nasiona słonecznika umieścić w miseczce i zalać zimną wodą. Odstawić na noc do namoczenia, następnie odcedzić.
W malakserze zmiksować czosnek, suszone pomidory (odsączone) i bazylię. Dodać słonecznik, olej z suszonych pomidorów, doprawić solą oraz pieprzem i ponownie zmiksować na gładką pastę.
Pastą posmarować kromki chleba kukurydzianego. Podawać z takimi dodatkami jak kiełki, paski czerwonej papryki, plastry ogórka kiszonego lub świeżego, plasterki rzodkiewek.
Aby zrobić wesołe buźki na kanapkach, należy pokroić czarne oliwki na plasterki i ułożyć z nich oczka. Włosy zrobić z kiełków lub z długich kawałków szczypiorku. Z małych pasków papryki stworzyć noski, a z przekrojonych na połowę plasterków rzodkiewek – usta.
Domowy krem z orzechów laskowych przypomina w smaku swój popularny sklepowy odpowiednik, nie zawiera jednak dodatku cukru ani niezdrowych tłuszczy. Delikatną słodycz zapewniają mu suszone daktyle, bogate w cukry proste, które dostarczą dzieciom energii do zabawy, a także szereg składników mineralnych, takich jak zapobiegające niedokrwistości żelazo czy budujący kości wapń. Z kolei orzechy laskowe to doskonałe źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wspomagających pracę układu nerwowego witamin z grupy B.
Krem z orzechów laskowych dobrze komponuje się zarówno z jasnym jak i ciemnym pieczywem, np. z Chlebem Sitkowym. Krem ten można również wykorzystać do smarowania naleśników, gofrów oraz jako nadzienie do rogalików.
Składniki:
Sposób wykonania:
Orzechy laskowe wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec ok. 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, aż zaczną pachnieć, a ich skórki popękają. Wyjąć z piekarnika i wystudzić. Przesypać na czystą ściereczkę, zawinąć i pocierać, aż z orzechów zejdą wszystkie skórki.
Suszone daktyle umieścić w małej miseczce i zalać wrzątkiem do ich wysokości. Odstawić na 20 minut, aby daktyle zmiękły. Obrane orzechy przełożyć do malaksera. Mielić przez ok. 10 minut – najpierw orzechy zamienią się w proszek, zaś po dłuższym miksowaniu powstanie z nich masło orzechowe. Wtedy dodać do niego namoczone daktyle wraz z wodą, kakao oraz cynamon i jeszcze raz zmiksować na gładki krem. Posmarować nim kromki chleba sitkowego. Podawać z plasterkami banana lub jabłka. Pozostałą część kremu można przełożyć do czystego słoiczka i przechowywać w lodówce.
Aby zrobić bananowe misie, ułożyć na kanapkach po 3 plasterki banana, które będą imitować uszka oraz buźkę. Z rodzynek można zrobić nosek, a z migdałów oczy. Zamiast rodzynek i migdałów można użyć świeżych borówek amerykańskich.
Produkty użyte w inspiracji