Kochamy wypiekać

Idealna, wyrośnięta babka drożdżowa – przepis na prostą, domową wersję, która nie opada

Babka drożdżowa to wręcz idealny wypiek. Nadaje się jako poczęstunek dla gości, jako przekąska do popołudniowej kawy, jako deser dla dzieci. Jest ozdobą stołów – na przykład w Wielkanoc. Puszysta, delikatna, wysoka, pachnąca, elastyczna. Z łatwo dostępnych składników. Znana od zawsze, lubiana przez pokolenia. Jej ogromnym plusem jest to, że można ją urozmaicać wedle uznania – począwszy od dodawania różnych suszonych owoców, orzechów czy nawet… egzotycznych przypraw, o czym będzie nieco później.

Nie trzeba do niej wymyślnych urządzeń czy znajomości skomplikowanych procedur cukierniczych. Wystarczy duża miska, mniejsza miseczka, garnek, forma do babki, drewniana łyżka i nasz przepis.

W tym artykule znajdziesz:

  • przepis na babkę drożdżową, 
  • rady, jak uniknąć błędów przy wypieku,
  • propozycje gotowych ciast z naszych cukierni.

Zachęcamy, by przed rozpoczęciem pracy nad babką dokładnie przeczytać ten artykuł. Znajdziesz w nim bowiem listę błędów, których musisz unikać, jeśli chcesz, by ciasto wyszło naprawdę perfekcyjnie!

Przepis na idealną babkę drożdżową

Do stworzenia babki potrzebujesz trzech elementów:

  • rozczyn drożdżowy,
  • ciasto,
  • lukier, który posłuży jako polewa.

Składniki na babkę drożdżową

– mąka – 500g

– drożdże – 50g (jeśli używasz suszonych – 14g)

– mleko – 250ml

– jajka­ – 4 żółtek

– masło – 50g

– cukier – 100g

– sól­ – malutka szczypta

Składniki na lukier

 – cukier puder – 150g

– sok z jednej cytryny

Składniki opcjonalne

rodzynki – łyżka

– kandyzowana skórka pomarańczy – łyżka

– szafran – szczypta 

kruszone migdały – łyżka

Nim przystąpisz do przygotowywania babki, wyjmij wszystkie składniki z lodówki i odczekaj, aż nabiorą temperatury pokojowej – to bardzo ważna kwestia. 

Przygotowanie rozczynu

Rozkrusz w palcach drożdże do szklanki, dodaj łyżkę cukru, łyżkę lekko podgrzanego mleka i łyżkę mąki. Wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce, by rozczyn mógł nieco podrosnąć. Potrwa to około 10-15 minut. Jeśli używasz drożdży instant – pomiń ten krok, a suszone drożdże dodaj bezpośrednio do ciasta w punkcie 3.

Podgrzewanie składników

W trakcie, gdy czekasz na rozczyn, podgrzej mleko (niech nie będzie wrzące, a jedynie nieco ciepłe), a masło rozpuść – możesz to zrobić na przykład w kuchence mikrofalowej albo w garnku na bardzo małym ogniu. Oba składniki, rzecz jasna, osobno.

Ciasto

Do dużej miski wbij żółtka i wsyp cukier. Ucieraj na gładką masę, choć nie martw się, jeśli cukier nie rozpuści się całkowicie. Następnie dodaj mąkę, a do tego, partiami, ciepłe mleko i roztopione masło. Na koniec dołóż gotowy, wyrośnięty rozczyn. Dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką i przystąp do wyrabiania ciasta.

Należy porządnie ugniatać ciasto przez około 10-15 minut. Możesz zrobić to ręcznie albo za pomocą robota kuchennego. Na koniec ciasto powinno być sprężyste i miękkie. Dopiero wtedy możesz dołożyć opcjonalne składniki, jeśli masz ochotę – szafran doda babce niespotykanego aromatu, rodzynki, orzechy czy skórka pomarańczowa urozmaicą smak wypieku. Zdecydowanie polecamy użycie tej ostatniej!

Przykryj miskę ściereczką i odłóż w ciepłe miejsce na godzinę. Pod koniec upływu tego czasu, możesz już nagrzewać piekarnik do 180 stopni grzaniem góra-dół.

Po godzinie wyciągnij ciasto z miski, krótko wyrób je raz jeszcze i umieść w natłuszczonej masłem formie do, mniej więcej, 1/3 jej wysokości.

W piekarniku babka powinna spędzić około 35-40 minut.

Lukier

Gdy babka się upiecze, przygotuj lukier – do cukru pudru dodawaj po łyżeczce lekko podgrzanego soku wyciśniętego z cytryny i ucieraj, nim nie nabierze pożądanej konsystencji. By udekorować babkę, musisz odczekać, aż ta wystygnie – lukier należy zrobić odpowiednio późno, by nie zdążył zastygnąć w misce.

Dlaczego babka mi nie wyszła, czyli jakie błędy można popełnić?

Na bazie własnych doświadczeń, chcemy udzielić Ci kilku bezcennych rad – oto popularne błędy i metody, jak ich uniknąć.

Rozczyn drożdżowy nie wyrósł

Przyczyn jest kilka. Albo dodane mleko było zbyt gorące, przez co drożdże się dezaktywowały, albo miejsce, w którym rosły, mogło być zbyt chłodne (dlatego zimą polecamy umieścić rozczyn obok np. kaloryfera). Trzecią możliwością jest ta, że rozczyn czekał zbyt długo i zdążył skwaśnieć i opaść. Mleko użyte do rozczynu powinno mieć maksymalnie 40 stopni, a czas wyrastania trwać nie więcej niż 20 minut – dla pewności.

Babka wyrosła, a potem opadła

Tutaj powodem jest najczęściej zbyt długie wyrastanie ciasta. Trzymaj się czasów podanych w przepisie, a unikniesz tego, że babka „przerośnie”, przez co staje się za lekka i wątła, by móc utrzymać kształt i strukturę. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika. Różnica temperatur może sprawić, że praca pójdzie na marne, a babka postanowi opaść. Co więcej – na ostatnie kilka minut (3-4) możesz podnieść temperaturę pieczenia, a studzić babkę nie na zewnątrz, a wciąż w piekarniku, tylko przy uchylonych drzwiczkach.

Pojawił się zakalec

Cóż, ten problem to zmora nawet najlepszych cukierników. Największe ryzyko stwarza:

  • duża ilość mokrych składników dodanych do ciasta (na przykład świeżych owoców, czego do babki zdecydowanie nie polecamy),
  • za wysoka temperatura pieczenia (przez co ciepło nie zdąży przejść do wnętrza ciasta, więc góra będzie upieczona, a środek pozostanie surowy),
  • temperatura składników używanych do przygotowania wypieku (przypominamy – wszystkie powinny być w temperaturze pokojowej).

Zakalca, niestety, nie da się „dopiec” ani uratować, ale przy naszym przepisie nie powinien się on pojawić – wystarczy przestrzegać kilku podanych wyżej zasad.

Pyszne wypieki w Putce

Jeżeli jednak w najbliższym czasie nie uda ci się wygospodarować czasu na domowe wypieki, zapraszamy do Piekarni Cukierni Putka. U nas każdego dnia znajdziesz świeżutkie, przepyszne ciasta, które wyrabiają mistrzowie fachu, cukiernicy z wieloletnim stażem pracy. Wśród słodkości polecamy dostępne w stałej ofercie Ciasto Drożdżowe a także wypieki okazjonalne – babkę drożdżową czy babkę wielkanocną.

Na specjalną uwagę zasługuje babka Panettone, czyli tradycyjne włoskie ciasto, które podbiło serca także naszych Klientów. Ta wyjątkowa, kopułkowata babka powstaje z zaledwie kilku naturalnych składników, a urzeka bogactwem smaku. Wypiekana jest na bazie zaczynu drożdżowego tzw. „matki”. Nasza „matka” liczy sobie ponad 100 lat i pochodzi z Mediolanu. Proces przygotowania panettone jest niezwykle wymagający i czasochłonny (trwa ponad dwie doby). Produkcją zajmuje się jedynie czterech specjalnie przeszkolonych cukierników, którzy starannie wyrabiają ciasto, doglądają je podczas wyrastania, stopniowo łączą kolejne składniki –  mąkę z wodą, cukrem, masłem, żółtkami, miodem, wanilią oraz startą skórką ze świeżych cytryn i pomarańczy, by na koniec udekorować babkę glazurą z białek i mielonych migdałów. Po upieczeniu gorące baby panettone są odwracane i wieszane na specjalnych drutach. Dzięki temu zabiegowi ciasto pozostaje delikatne oraz zachowuje charakterystyczny kształt.

Przeczytaj więcej na temat: Panettone – włoska babka, którą mało kto potrafi samodzielnie zrobić. Gdzie ją kupić i z czym podawać?

Mamy nadzieję, że nasza wiedza i doświadczenie, którymi się dzielimy, odkryją tajniki sztuki cukierniczej, a ciekawe przepisy  będą dla Ciebie źródłem inspiracji. Powodzenia! 🙂