Filozofia zero waste od kuchni to codzienne zachowania, na które składają się przemyślane zakupy żywnościowe i kreatywne wykorzystanie ewentualnych nadwyżek z chlebaka czy lodówki. Można śmiało powiedzieć, że to minimalistyczny styl życia, który z korzyścią dla planety staje się coraz bardziej modny.
W tym artykule znajdziesz przepisy zero waste na:
Okazuje się, że wytrawne dania i desery, które powstały z czerstwego pieczywa oraz niezjedzonych ciast zaskakują smakiem i wyglądem. Ich przygotowanie jest proste, wymaga zazwyczaj kilku składników i szczypty wyobraźni.
Poniżej dzielimy się przepisami na apetyczne bajaderki, zapiekankę we włoskim stylu oraz wyjątkowy pudding. Zapewniamy, że Wasze spiżarnie opróżnią się co do okruszka.
Składniki:
Możesz przygotować w wersji bezglutenowej, np. z Ciasta Makowego i Piernika.
Ciasta, które zostały po świętach, kruszymy lub rozdrabniamy w siekaczu. Przekładamy do dużej miski, dodajemy powidła śliwkowe i wlewamy alkohol. W rondelku rozpuszczamy masło, dolewamy mleko, łączymy z cukrem pudrem i kakao. Powstały płyn dodajemy do ciasta i dokładnie łączymy. Z masy formujemy kulki, które odkładamy na talerz lub deskę wyłożoną papierem. Tak przygotowane bajaderki umieszczamy w lodówce na co najmniej 2 godziny. Po stężeniu masy obtaczamy je w kakao, wiórkach kokosowych lub liofilizowanych malinach.
Deser według receptury zero waste jest gotowy, smacznego!
Składniki:
Możesz przygotować w wersji bezglutenowej, np. z Bułki Wyborowej.
Piekarnik w funkcji góra-dół rozgrzewamy do 180 stopni. Małą formę lub naczynie żaroodporne smarujemy masłem. Dno wykładamy połową pokrojonego pieczywa. Kromki polewamy połową mleka. Do miski wbijamy jajka, dodajemy przyprawy, jogurt grecki i szczypiorek. Łączymy za pomocą trzepaczki. Następnie drobno kroimy boczek i ścieramy ser żółty. Składniki dodajemy do masy jajecznej. Połową zalewamy pieczywo wcześniej umieszczone w formie. Wykładamy drugą partię bułki, ponownie polewamy mlekiem, całość zakrywamy pozostałą masą jajeczną. Pudding umieszczamy w piekarniku i pieczemy przez około 25 minut do całkowitego ścięcia jajek i lekkiego zarumienienia.
Danie wygląda i smakuje pysznie, przekonajcie się sami!
Składniki:
Możesz przygotować w wersji bezglutenowej, np. z Chleba Rustykalnego.
Kromki chleba kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy oliwę i smażymy na niej pieczywo. Zarumienione grzanki umieszczamy na dnie małej formy żaroodpornej. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni w funkcji góra-dół. Passatę pomidorową doprawiamy solą, oregano i czosnkiem. Zalewamy nią pieczywo, posypujemy drobno posiekaną bazylią i zakrywamy plastrami mozzarelli. Pieczemy przez około 20 minut do zarumienienia sera.
Ta prosta przekąska to nie tylko pomysł z serii zero waste, lecz również last minute – sprawdzi się w przypadku niezapowiedzianych gości.
Smacznego!
Produkty użyte w inspiracji